• Doprava zadarmo pre objednávky nad 55 €

Intolerancia na laktózu

Čo je laktóza?

Intolerancia na laktózu

Ide o disacharid zložený z glukózy a galaktózy. Vyskytuje sa v mlieku všetkých cicavcov, a to najviac v materskom (7,2 %). V kravskom mlieku je množstvo laktózy ovplyvnené niekoľkými faktormi, v priemere je to okolo 4,7 %. Laktóza je zdrojom energie, zlepšuje absorpciu vápnika, plní aj funkciu probiotík, mlieku dodáva sladkastú chuť, je dôležitá pri výrobe mliečnych výrobkov.

Intolerancia a alergia

Často dochádza k zámene intolerancie s alergiou. Intolerancia na laktózu je spôsobená tým, že nášmu telu chýba dostatok enzýmu – laktázy, ktorý v tenkom čreve štiepi laktózu na glukózu a galaktózu. Ak máte tohto enzýmu nedostatok, laktóza sa neštiepi a pokračuje do hrubého čreva, kde ju prítomné baktérie začnú kvasiť. To spôsobuje nadúvanie, plynatosť, bolesti brucha, nevoľnosť, hnačky. Závisí tiež na množstve prijatej potraviny – ľudia však určité množstvo mlieka znášajú (až 15 g laktózy = 250 ml mlieka).

Alergia je oproti tomu reakcia imunitného systému na bielkovinu kravského mlieka. Už po konzumácii veľmi malého množstva sa vytvárajú obranné protilátky a dochádza k zažívacím ťažkostiam, opuchom, začervenaniu kože a pod. V tomto prípade musíte z jedálnička úplne vyradiť mlieko a mliečne výrobky.

 

Laktóza v potravinách

Čo sa týka tvrdých syrov, pri ich výrobe sa až 98 % laktózy presunie do srvátky, zvyšok je odstránený fermentáciou, takže sa v nich takmer nevyskytuje. V prípade polotvrdých, mäkkých, čerstvých a tavených syrov a tvarohu je obsah laktózy významne znížený, preto by ani ich konzumácia nemala citlivým ľuďom spôsobovať problémy.

V kyslých mliečnych výrobkoch (jogurty, kefíry a pod.) je množstvo laktózy znížené vďaka mliečnym baktériám, ktoré ju čiastočne fermentujú a navyše ju v čreve pomáhajú rozložiť. Pozor si však musíte dať v prípade, keď je napr. do potraviny pridané sušené či zahustené odstredené mlieko, tým sa množstvo laktózy zvýši.

Laktóza sa nevyskytuje len v mlieku a mliečnych výrobkoch, nájdete ju napríklad aj v sušienkach, mliečnej čokoláde, instantných výrobkoch, slanom aj sladkom pečive, mäsových výrobkoch, cukríkoch, nápojoch, liekoch alebo vo výrobkoch slúžiacich na chudnutie.

V súčasnosti môžete na trhu nájsť aj potraviny so zníženým obsahom laktózy alebo bezlaktózové varianty. Mlieko možno tiež nahradiť sójovými výrobkami, ryžovým alebo pohánkovým nápojom a mnohými ďalšími.

 

Kde inde hľadať pre telo nenahraditeľný vápnik?

Vápnik je pre naše telo veľmi dôležitý, preto musíte dbať na jeho príjem. Pri intolerancii laktózy môže niekedy dochádzať k jeho nedostatku, preto by ste mali do vašej stravy zaraďovať aj iné potraviny, ktoré ho obsahujú.

Vysoký obsah vápnika nájdete v maku, keli, brokolici, špenáte, sardinkách a tofu.

 

Môžem začať s diétnym programom It’s my life!, keď mám intoleranciu na laktózu?

Samozrejme, že áno. Máme široký výber z mnohých produktov, medzi nimi práve i výrobky bez laktózy, preto si u nás aj klienti, ktorí trpia citlivosťou na laktózu, majú možnosť vybrať z niekoľkých druhov a príchutí.

 

Zdroje:

https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Alergie-nebo-intolerance—znate-rozdil__s10012x8228.html

http://www.mlekarskelisty.cz/upload/soubory/pdf/2017/veda_165_s.11-16.pdf

http://www.vyzivaspol.cz/odborne-sekce/dietni-a-klinicka-vyziva/pro-verejnost/vybrane-diety/laktozova-intolerance/

https://www.svet-potravin.cz/clanek/kdyz-se-nase-telo-bouri

https://www.svet-potravin.cz/clanek/kazdy-paty-cech-trpi-intoleranci-laktozy

Chudnutie s It’s my life

It’s my life je expert na redukciu hmotnosti a výživové poradenstvo.
Bielkovinová diéta pomôže schudnúť nadbytočné kilogramy rýchlo a bez hladovania.
Na e-shope môžete nakúpiť diétne balíčky, proteínové jedlo a doplnky k chudnutiu.

  • Kvalitné vstupné suroviny
  • Uvidíte rýchle úbytky váhy
  • Nebudete hladovať
  • Všimnite si lepšie nálady
  • Zníži sa vaša chuť na sladké
  • Budete chudnúť bezpečne
  • Zníži sa vám cholesterol
  • Zlepší sa vám pleť
Poradíme aj po telefóne, volajte +421 948 345 320

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas. Viac informácií

*Výsledky chudnutia sa môžu líšiť a závisia od metabolizmu každého jedinca

Copyright 2021 It's my life!. Všetky práva vyhradené. Webové stránky: RB