• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Vplyv kávy a kofeínu na zdravie

Káva – nápoj, bez ktorého si veľa ľudí nedokáže predstaviť deň. Pre niektorých je doslova ranným životabudičom, pre iných skôr spoločenskou záležitosťou, pretože pri „pauze na kávu“ sa dokážeme zísť a spoločne chvíľu odpočívať, komunikovať.

Espresso, espresso macchiato, americano, ristretto, cappuccino, latte macchiato – dnes máme na výber z mnohých druhov kávy a zoženieme ju takmer všade. Samotná káva je známa už z doby 1000 p. n. l., dodnes sa však vedú neustále výskumy o jej účinkoch na náš organizmus. Niektorí na ňu nedajú dopustiť, iní stále veria v jej škodlivé účinky. Poďme si teda povedať pár slov o káve a kofeíne a zbúrať niektoré zaužívané mýty.

Káva obsahuje mnoho antioxidačných látok (flavonoidy, vitamín C, vitamín E a pod.), ktoré sú pre nás veľmi významné, pretože nás chránia pred voľnými radikálmi. Štúdie tiež uvádzajú, že pitím kávy znižujeme riziko vzniku Alzheimerovej choroby a sklerózy multiplex. Súčasťou sú však aj iné vitamíny, minerálne látky a ďalšie pre nás prospešné látky.

Kofeín – nielen v káve

Kofeín je alkaloid, ktorý sa vyskytuje napríklad v čaji, mäte, semenách koly, kakau, a teda aj v čokoláde. Najviac si ho však spájame s kávou.

Chudnutie

Kofeín nám všeobecne zvyšuje energetický výdaj, preto je šikovným pomocníkom aj v čase, keď sa snažíme zhodiť nejaký ten nadbytočný kilogram a zrýchliť metabolizmus. Pri športe tiež pomáha odbúravať tukové tkanivo a zároveň šetrí zásoby svalového glykogénu. Kofeín ako taký býva často súčasťou rôznych doplnkov podporujúcich práve chudnutie. Pomáha nám tiež zahnať chute a psychicky nás uspokojí. Pozor však na niektoré druhy kávy, keď je doplnená o mlieko, cukor, smotanu, šľahačku, zmrzlinu, alkohol a pod. V takom prípade sa stáva skôr kalorickou bombou.

Káva a krvný tlak

Pri primeranom množstve (3 – 5 šálok kávy denne = 300-400 mg kofeínu) sa nezvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Všeobecne by s kofeínom mali opatrne zaobchádzať ľudia s vrodenou srdcovou arytmiou, avšak reč je tu hlavne o energetických nápojoch, v ktorých je kofeínu oveľa viac ako v káve. Po vypití šálky kávy síce dochádza ku krátkodobému zvýšeniu krvného tlaku, avšak nehrozia žiadne zdravotné komplikácie, dokonca pri pravidelnom pití si naše telo vytvorí toleranciu a tlak sa potom už nezvyšuje. Ľudia, majúci problémy s vyšším krvným tlakom, si preto môžu kávu bez obáv dopriať. Dávať pozor by si mali iba na množstvo – max. 5 šálok denne. Pravidelná konzumácia kávy tiež pomáha znižovať riziko vzniku infarktu myokardu, pôsobí totiž pozitívne na cievy.

Káva a diabetes 2. typu

Mnoho štúdií tiež dokazuje, že pravidelné popíjanie kávy pozitívne pôsobí aj na využitie glukózy v tkanivách. Zvyšuje tak citlivosť inzulínu a tým znižuje riziko vzniku diabetu. Pozor však na niektoré druhy káv, ktoré môžu obsahovať vysoké množstvo jednoduchých cukrov.

Účinky na centrálny nervový systém

Káva a v nej obsiahnutý kofeín pôsobia na našu nervovú sústavu, stimulujú ju a zvyšujú hladinu adrenalínu. Dochádza tak k tlmeniu receptorov adenozínu, ktoré sa podieľajú na spánku. Kofeín nám pomáha zvýšiť sústredenosť, zrýchliť reakcie, teda je pre veľa pracujúcich neodmysliteľnou súčasťou každého pracovného dňa. Pozor by si mali dať tí, ktorí sú citlivejší na kofeín, môžu pri vyššom množstve kávy pociťovať napríklad úzkosť, nervozitu a tras.

Močopudné účinky

Prečo v kaviarni dostávame vždy spolu s kávou tiež pohárik s vodou? Kofeín má totiž močopudné účinky, preto by sme každú šálku kávy mali zapiť aspoň deci vody. Z tohto dôvodu ju tiež nemôžeme počítať do pitného režimu.

Káva s mliekom

Dlho sa tvrdilo, že káva podávaná s mliekom má rakovinotvorné účinky a veľa ďalších mýtov. Tie sú však dávno vyvrátené. Je dokázané, že káva s mliekom je takmer neškodná, naopak. Ľudia, ktorí majú po vypití čiernej kávy problémy s prekyselovaním žalúdka, môžu tento nežiaduci efekt znížiť/odstrániť práve pridaním mlieka do kávy.

Smart Coffee It’s my life!

Keďže vieme, že káva je dôležitou súčasťou mnohých z nás a poznáme jej pozitívne účinky na zdravie, nájdete ju aj v našom sortimente. Aby sme jej účinky ešte posilnili, obohatili sme ju o synefrín, ktorý podporuje vylučovanie nadmerného množstva vody v tele. A látka L-karnitín slúži ako výborný pomocník pri spaľovaní tuku a ako bonus znižuje pocit únavy.

Chudnutie s It’s my life

It’s my life je expert na redukciu hmotnosti a výživové poradenstvo.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

  • Kvalitné vstupné suroviny
  • Uvidíte rýchle úbytky váhy
  • Nebudete hladovať
  • Všimnite si lepšie nálady
  • Zníži sa vaša chuť na sladké
  • Budete chudnúť bezpečne
  • Zníži sa vám cholesterol
  • Zlepší sa vám pleť
Poradíme aj po telefóne, volajte +421 948 345 320

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas. Viac informácií

*Výsledky chudnutia sa môžu líšiť a závisia od metabolizmu každého jedinca

Copyright 2024 It's my life!. Všetky práva vyhradené.