• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Ryby – neoddeliteľná súčasť nášho stravovania

Slovenský národ v konzumácii rýb oproti ostatným štátom veľmi zaostáva. Priemerný Slovák skonzumuje o dve tretiny menej rýb než je európsky priemer. Ryby by sa mali v našom jedálničku vďaka svojim výživovým hodnotám objavovať 2x za týždeň.

Prečo konzumovať ryby?

Rybie mäso obsahuje kvalitnú bielkovinu, ktorá je v porovnaní so živočíšnym mäsom ľahko stráviteľná. Ryby sú zároveň bohatým zdrojom vitamínu D. Mnohí z nás si pamätajú ako v detstve s odporom museli zjesť lyžicu rybieho tuku . Rybí tuk prispieva k znižovaniu „zlého“ LDL cholesterolu a naopak pomáha navýšiť „dobrý“ HDL cholesterol. Obsiahnuté omega 3 mastné kyseliny si telo nevie vytvoriť a preto sme odkázaní na ich príjem zo stravy. Omega 3 mastné kyseliny sú zdravé pre naše srdce, cievy, činnosť mozgu, ale napomáhajú aj pri prevencii Alzhaimerovej choroby, demencii a tiež diabetu. Morské ryby naviac obsahujú jód, ktorý je potrebný pre správne fungovanie štítnej žľazy.

Aké ryby zaradiť do jedálnička?

Všeobecne platí, že čím tučnejšia ryba, tým viac omega 3 mastných kyselín obsahuje a tým je prospešnejšia pre naše zdravie. Pri nákupe tučnejších druhov rýb nemusíme mať obavu, že siahneme vedľa. Typickým príkladom tučných rýb je napríklad losos, makrela, sleď, tuniak alebo úhor. Počas chudnutia sa odporúča konzumovať aj dravé ryby a plody mora. Mäso týchto živočíchov obsahuje málo tuku a naopak má vysoký obsah bielkovín. V jedálničku by sme mali striedať tučné ryby s menej tučnými.

Aké ryby kupovať?

Najkvalitnejšie ryby sú samozrejme čerstvé. Obvykle sa predávajú chladené alebo na ľade. Sladkovodné ryby sa dajú kúpiť priamo v rybárskych alebo špecializovaných predajniach. Morské ryby sa k nám dovážajú zamrazené, čo neznamená že nemôžu byť rovnako kvalitné ako čerstvé. Dôležité je tu sledovať obsah vody, ktorý by mal byť čo najnižší a obsah polyfosfátov, ktorý by tam nemal byť vôbec. Mrazené ryby obsahujú glazúru- to je tenký ľadový obal, ktorý rybu chráni pred vysušením. Takáto ryba obsahuje pridanú vodu do 5%. Tento údaj nemusí byť uvedený na obale. Ak však v zložení ryby nájdeme percentá, môžeme si byť istí, že zostatkové percentá tvorí voda. Voda rybu znehodnocuje a zároveň ju predražuje.

Na trhu môžeme zohnať aj rybie filé, ktoré sa skladá s kúskov rýb, ktoré sú zlisované do bloku a nakrájané na jednotlivé porcie. Nevýhoda tohto filé je, že na prvý pohľad nevidíme s akých rýb je zložené. Pri tepelnej úprave sa nám môže stať, že výrobok výrazne zapácha rybacinou čo mnohých z nás odradí.

Nemusíme sa báť ani konzervovaných rýb. Niektorí z nás si myslia, že konzervované ryby sú nekvalitné. Nie je to pravda. Vo výbere však musíme sledovať podiel ryby, ktorý by mal byť čo najvyšší. Po nutričnej stránke sa konzervované a čerstvé ryby príliš nelíšia. Napríklad konzervovaný tuniak obsahuje síce o niečo menej vitamínov a minerálnych látok, ale hlavné živiny sú porovnateľné s tuniakom čerstvým.

Chudnutie s It’s my life

It’s my life je expert na redukciu hmotnosti a výživové poradenstvo.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

  • Kvalitné vstupné suroviny
  • Uvidíte rýchle úbytky váhy
  • Nebudete hladovať
  • Všimnite si lepšie nálady
  • Zníži sa vaša chuť na sladké
  • Budete chudnúť bezpečne
  • Zníži sa vám cholesterol
  • Zlepší sa vám pleť
Poradíme aj po telefóne, volajte +421 948 345 320

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas. Viac informácií

*Výsledky chudnutia sa môžu líšiť a závisia od metabolizmu každého jedinca

Copyright 2024 It's my life!. Všetky práva vyhradené.