• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Podvýživa detí

Podvýživa detí je spôsobená nedostatočným prísunom základných živín v strave. Veľmi často býva podvýživa spájaná s problémami hladu v rozvojových krajinách. Podvyživené deti však nájdeme aj v moderných vyspelých krajinách. Čím ďalej tým viac detí trpí obezitou. Napriek tomu vo väčšine prípadov ide zároveň aj o podvýživu, keďže v strave neprijímajú dostatok kvalitných bielkovín, vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Podľa WHO (svetovej zdravotníckej organizácie) trpí podvýživou až 17 % slovenských detí z dôvodu zlého stravovania a nevyváženého jedálnička. V tomto prípade môžeme hovoriť o tzv. skrytej podvýžive. Tento stav vzniká pri jednostrannej strave s nedostatkom kvalitných živín, pri prevahe nezdravej kuchyne a rýchleho občerstvenia v jedálničku (nadbytok kalórií a nedostatok živín), ak je v jedálničku prevaha priemyselne spracovaných a nevýživných potravín alebo pri nedostatku čerstvého ovocia a zeleniny.

Podvýživa detí a zdravé stravovanie

Deti ľahko podliehajú vzoru svojich rodičov. Ak teda rodičia uprednostňujú v prílišnom zhone rýchle formy stravovania, potom správnym stravovacím návykom budú dieťa ťažko učiť. Preto je nesmierne dôležité, aby stravu, o ktorej presviedčame deti, jedli tiež rodičia. V rodinách, kde sa rodičia stravujú zdravo, pravidelne športujú a dodržiavajú pravidelný spánkový rytmus, deti prirodzene svojich rodičov nasledujú. Je tiež vhodné deti čo najčastejšie zapájať do pomáhania s varením, príprav desiatych a nákupov. Deti si väčšinou samy jedlo nepripravujú a často siahajú po ľahko dostupných veciach. Preto je potrebné im ponúkať zdravé možnosti a obmedziť prístup k nevhodným potravinám.

 

DETI PREDŠKOLSKÉHO VEKU

V predškolskom období by už deti mali poznať základy stolovania a mať jasný prehľad v tom, čo je základom zdravej stravy. Mali by mať návyky jesť posediačky, v pokoji a potravu dostatočne hrýzť. Dôležité tiež je, aby sa deti naučili nemaškrtiť medzi jedlami. Deti by mali jesť 4 – 5x denne v pravidelných časových intervaloch. Pre vyvíjajúci organizmus je pravidelnosť dôležitejšia ako u dospelého človeka. Raňajky by mali pokryť 20 % celodennej stravy, desiata 5-10 %, obed 35-40 %, olovrant 10 % a večera 20-30 %. Na raňajky sú vhodné mliečne nápoje a napr. ketochlieb s tvarohovou, syrovou alebo vajíčkovou nátierkou. Desiata môže byť zostavená z ovocia v kombinácii s jogurtom. Obed by mal obsahovať chudé mäso, prílohu a zeleninu. Na olovrant môžeme voliť kombináciu sladkého chleba s orieškovým krémom. Na večeru sú vhodné rôzne kaše a nákypy. Do jedálnička detí je vhodné zaraďovať čo najviac ovocia a zeleniny. Mliečne výrobky a žĺtok sú tiež významnou a nenahraditeľnou zložkou potravy. Mäso je vhodné chudé a dobre tepelne ošetrené, ryby sú vhodné až pre deti staršie ako 1 rok. Za nevhodné je považované zaraďovanie strukovín a väčšieho množstva vajec, pretože sú príliš ťažké a zvyšujú činnosť celého tráviaceho ústrojenstva.

 

ŠKOLÁCI

V priebehu školských rokov je dieťa denne v kontakte s obrovským kolektívom detí. Často vplyvom tohto kontaktu s okolím dochádza k porušovaniu zásad správnej výživy. Na deti pôsobia reklamy, ponuky rýchlych občerstvení a automaty s nevhodnými nápojmi. U detí sa tak vytvárajú nevyhovujúce stravovacie návyky. Deti by nemali raňajkovať v zhone alebo dokonca jesť na raňajky menšie porcie. Výber jedál je približne rovnaký ako u detí predškolského veku. Do jedálnička už však môžeme zaraďovať celé vajcia a mäsá v rôznych úpravách. Pokiaľ má dieťa dostatok pohybovej aktivity, nie je vhodné obmedzovať jedálniček a nútiť ho ku konzumácii potravín s nižším obsahom cukrov a tukov. Iba v prípadoch školákov s nadváhou sa odporúča znížiť energetický obsah potravín pod dohľadom nutričného terapeuta, výživového poradcu alebo lekára.

 

DOSPIEVAJÚCE DETI

V období dospievania sa výrazne zvyšuje potreba kvalitných bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. V tomto období, bohužiaľ, často odmietajú adolescenti akékoľvek rady dospelých. Majú tendencie do stravy zaraďovať jedlá rýchleho občerstvenia, vyprážané jedlá, rožky so salámou a pod. U dievčat sa objavujú poruchy príjmu potravy, ako sú anorexia a bulímia. V tomto období je však dôležitý príjem plnohodnotnej stravy a nenasýtených mastných kyselín. Prospešné sú aj kyslomliečne výrobky, ovocie, zelenina a pod. Dospievajúce deti už majú životný štýl jasne definovaný. Preto stravovacie návyky sú takmer nemenné a len silná vôľa a dostatočná motivácia jedinca dokážu stravovacie návyky zmeniť.

 

Veďte preto svoje deti k správnej výžive už od útleho veku. Stravovacie návyky si ponesú so sebou po celý zvyšok života aj pre ďalšie generácie.

Chudnutie s It’s my life

It’s my life je expert na redukciu hmotnosti a výživové poradenstvo.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

  • Kvalitné vstupné suroviny
  • Uvidíte rýchle úbytky váhy
  • Nebudete hladovať
  • Všimnite si lepšie nálady
  • Zníži sa vaša chuť na sladké
  • Budete chudnúť bezpečne
  • Zníži sa vám cholesterol
  • Zlepší sa vám pleť
Poradíme aj po telefóne, volajte +421 948 345 320

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas. Viac informácií

*Výsledky chudnutia sa môžu líšiť a závisia od metabolizmu každého jedinca

Copyright 2024 It's my life!. Všetky práva vyhradené.