• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Jesenná depresia, únava a zlá nálada – ako s tým bojovať?

Slnečné letné dni sa nám pomaly končia a dni sa začínajú skracovať. Mnohí z nás idú do práce za tmy a za tmy sa tiež vracajú. Začína sa jesenné obdobie. Krajina zahalená do farebne sfarbeného popadaného lístia je síce veľmi krásna, avšak chladné, sychravé počasie, sprevádzané nedostatkom slnečných lúčov, na nás môže veľakrát pôsobiť depresívne. Určite každý niekedy zažil chvíle, keď nemá na nič náladu ani energiu a najradšej by strávil deň v posteli. Je to úplne normálne, avšak nie vždy si uvedomíme, že proti týmto stavom môžeme dosť jednoducho bojovať.

 

Jedálniček a jeho skladba majú zásadnú úlohu

S nástupom chladných dní máme tendenciu jesť výdatnejšie jedlá a tiež viac sladkého. Keďže sa nám nedostáva toľko slnečného svetla a je chladnejšie počasie, náš organizmus má prirodzene tendenciu vyžadovať väčšie množstvo energie, aby sa s týmito podmienkami vyrovnal. Väčšinou však siahame po nevhodne zvolených potravinách, ktoré naše telo ešte viac zaťažia. Reč je tu predovšetkým o jednoduchých rýchlych cukroch a nekvalitných tukoch.

Mali by sme si vyberať hlavne z potravín, ktoré majú zahrievacie účinky na náš organizmus. Medzi ne patria napríklad ryby, mäso, teplé polievky, ostrejšie korenie, ryža, proso, sója a ostatné strukoviny, celozrnné potraviny, vajcia, kakao, orechy a semená, cesnak, cibuľa a pod. Na rozdiel od teplých letných dní, keď sa stravujeme skôr ľahšími pokrmami, ako sú šaláty, na jeseň by sme mali viac dbať na tepelnú úpravu. Vhodné je zaradiť aj silné vývary.

Obmedziť by sme mali potraviny s ochladzujúcim účinkom, medzi ktoré zaraďujeme napríklad mlieko a mliečne výrobky, zemiaky, rafinovaný cukor, výrobky z bielej múky, surovú zeleninu, ovocné šťavy a džúsy a pod.

Dbať by sme mali na prísun vitamínov a minerálnych látok, a to práve pomocou výberu vhodných potravín a doplniť ho napríklad aj nejakými potravinovými doplnkami.

Dostatočný pitný režim

V horúcich dňoch sa na príjem tekutín apeluje, avšak aj v čase, keď práve von nie je cez 30 stupňov, musíme myslieť na to, že naše telo potrebuje určité množstvo vody. Jednak bez dostatočného pitného režimu organizmus nedokáže pracovať tak, ako má, pretože tekutiny potrebuje na všetky metabolické procesy, ale zároveň s „ťažšou“ stravou potrebuje aj na jej správne spracovanie pravidelný prísun vody. Aj tu je najvhodnejšia čistá voda. Dobré je zaradiť aj čaj, a to predovšetkým čierny či zázvorový, ktoré majú zahrievacie účinky. Určite by však čaje nemali zaujať väčšinu z nášho pitného režimu. Pozor by sme mali dávať na popíjanie sladených nápojov, alkoholu a veľkého množstva kávy.

 

Nezanedbávajte čas spánku

Na jeseň bývame v jednom zhone, snažíme sa urobiť čo najviac práce, a to veľakrát na úkor spánku. Neuvedomujeme si však, že počas spánku sa naše telo regeneruje, získava energiu a pokiaľ mu nedoprajeme dostatok času, určite začneme pociťovať narastajúcu mieru neustávajúcej únavy, ktorá je sprevádzaná zlou náladou a zvýšeným stresom. Navyše práve na jeseň, keď sa dni skracujú, je nutné na odpočinok myslieť viac ako v lete, keď čerpáme časť energie zo slnka. To všetko sa následne podpíše na našom celkovom výkone, avšak následky sa prejavia často aj na našom zdravotnom stave a môžeme si tak spôsobiť komplikácie.

 

Nepodceňujte pohyb

O tom, že šport a celkovo pohyb prospievajú nielen nášmu fyzickému zdraviu, ale pozitívne ovplyvňujú aj našu psychiku, určite všetci vieme. Počas vykonávania fyzickej aktivity sa uvoľňujú hormóny „šťastia“, predovšetkým adrenalín, vďaka ktorému sa naša pôvodne zlá nálada môže obrátiť o 180 stupňov. Pokiaľ nepatríte medzi milovníkov nejakého aktívneho športu, bohato stačí aj prechádzka na čerstvom vzduchu, skvelá je napríklad aj joga. Pohyb je prirodzenou súčasťou človeka, preto naň nezabúdajte. Nielenže sa budete cítiť lepšie, ale telu tým dodáte aj energiu a hneď sa budete cítiť lepšie. Vďaka nemu máte však aj možnosť tráviť spoločný čas so svojimi blízkymi a utužovať tak medziľudské vzťahy.

Jesenné obdobie je pre nás istou skúškou, avšak keď sa podľa počasia zariadime a budeme dodržiavať pár jednoduchých pravidiel, nakoniec si ho možno aj obľúbime a budeme si tento čas, naopak, užívať. Poďme teda s nadšením objavovať krásy jesennej krajiny a užívať si tieto dni plnými dúškami. Pretože nám v It’s my life! záleží na vašom zdraví, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov na produkty, ktoré zaručene zaženú chuť na sladké a skvele dodajú energiu do týchto sychravých dní.

Odporúčame ochutnať náš proteínový koláč s čokoládou, proteínový puding kakaový, halvu alebo na zahriatie polievky It’s my life! Tieto a mnoho ďalších produktov zakúpite vo všetkých našich pobočkách aj e-shope.

Chudnutie s It’s my life

It’s my life je expert na redukciu hmotnosti a výživové poradenstvo.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

  • Kvalitné vstupné suroviny
  • Uvidíte rýchle úbytky váhy
  • Nebudete hladovať
  • Všimnite si lepšie nálady
  • Zníži sa vaša chuť na sladké
  • Budete chudnúť bezpečne
  • Zníži sa vám cholesterol
  • Zlepší sa vám pleť
Poradíme aj po telefóne, volajte +421 948 345 320

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas. Viac informácií

*Výsledky chudnutia sa môžu líšiť a závisia od metabolizmu každého jedinca

Copyright 2024 It's my life!. Všetky práva vyhradené.