• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Intolerancia na laktózu

Čo je laktóza?

Intolerancia na laktózu

Ide o disacharid zložený z glukózy a galaktózy. Vyskytuje sa v mlieku všetkých cicavcov, a to najviac v materskom (7,2 %). V kravskom mlieku je množstvo laktózy ovplyvnené niekoľkými faktormi, v priemere je to okolo 4,7 %. Laktóza je zdrojom energie, zlepšuje absorpciu vápnika, plní aj funkciu probiotík, mlieku dodáva sladkastú chuť, je dôležitá pri výrobe mliečnych výrobkov.

Intolerancia a alergia

Často dochádza k zámene intolerancie s alergiou. Intolerancia na laktózu je spôsobená tým, že nášmu telu chýba dostatok enzýmu – laktázy, ktorý v tenkom čreve štiepi laktózu na glukózu a galaktózu. Ak máte tohto enzýmu nedostatok, laktóza sa neštiepi a pokračuje do hrubého čreva, kde ju prítomné baktérie začnú kvasiť. To spôsobuje nadúvanie, plynatosť, bolesti brucha, nevoľnosť, hnačky. Závisí tiež na množstve prijatej potraviny – ľudia však určité množstvo mlieka znášajú (až 15 g laktózy = 250 ml mlieka).

Alergia je oproti tomu reakcia imunitného systému na bielkovinu kravského mlieka. Už po konzumácii veľmi malého množstva sa vytvárajú obranné protilátky a dochádza k zažívacím ťažkostiam, opuchom, začervenaniu kože a pod. V tomto prípade musíte z jedálnička úplne vyradiť mlieko a mliečne výrobky.

 

Laktóza v potravinách

Čo sa týka tvrdých syrov, pri ich výrobe sa až 98 % laktózy presunie do srvátky, zvyšok je odstránený fermentáciou, takže sa v nich takmer nevyskytuje. V prípade polotvrdých, mäkkých, čerstvých a tavených syrov a tvarohu je obsah laktózy významne znížený, preto by ani ich konzumácia nemala citlivým ľuďom spôsobovať problémy.

V kyslých mliečnych výrobkoch (jogurty, kefíry a pod.) je množstvo laktózy znížené vďaka mliečnym baktériám, ktoré ju čiastočne fermentujú a navyše ju v čreve pomáhajú rozložiť. Pozor si však musíte dať v prípade, keď je napr. do potraviny pridané sušené či zahustené odstredené mlieko, tým sa množstvo laktózy zvýši.

Laktóza sa nevyskytuje len v mlieku a mliečnych výrobkoch, nájdete ju napríklad aj v sušienkach, mliečnej čokoláde, instantných výrobkoch, slanom aj sladkom pečive, mäsových výrobkoch, cukríkoch, nápojoch, liekoch alebo vo výrobkoch slúžiacich na chudnutie.

V súčasnosti môžete na trhu nájsť aj potraviny so zníženým obsahom laktózy alebo bezlaktózové varianty. Mlieko možno tiež nahradiť sójovými výrobkami, ryžovým alebo pohánkovým nápojom a mnohými ďalšími.

 

Kde inde hľadať pre telo nenahraditeľný vápnik?

Vápnik je pre naše telo veľmi dôležitý, preto musíte dbať na jeho príjem. Pri intolerancii laktózy môže niekedy dochádzať k jeho nedostatku, preto by ste mali do vašej stravy zaraďovať aj iné potraviny, ktoré ho obsahujú.

Vysoký obsah vápnika nájdete v maku, keli, brokolici, špenáte, sardinkách a tofu.

 

Môžem začať s diétnym programom It’s my life!, keď mám intoleranciu na laktózu?

Samozrejme, že áno. Máme široký výber z mnohých produktov, medzi nimi práve i výrobky bez laktózy, preto si u nás aj klienti, ktorí trpia citlivosťou na laktózu, majú možnosť vybrať z niekoľkých druhov a príchutí.

 

Zdroje:

https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Alergie-nebo-intolerance—znate-rozdil__s10012x8228.html

http://www.mlekarskelisty.cz/upload/soubory/pdf/2017/veda_165_s.11-16.pdf

http://www.vyzivaspol.cz/odborne-sekce/dietni-a-klinicka-vyziva/pro-verejnost/vybrane-diety/laktozova-intolerance/

https://www.svet-potravin.cz/clanek/kdyz-se-nase-telo-bouri

https://www.svet-potravin.cz/clanek/kazdy-paty-cech-trpi-intoleranci-laktozy

Chudnutie s It’s my life

It’s my life je expert na redukciu hmotnosti a výživové poradenstvo.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

  • Kvalitné vstupné suroviny
  • Uvidíte rýchle úbytky váhy
  • Nebudete hladovať
  • Všimnite si lepšie nálady
  • Zníži sa vaša chuť na sladké
  • Budete chudnúť bezpečne
  • Zníži sa vám cholesterol
  • Zlepší sa vám pleť
Poradíme aj po telefóne, volajte +421 948 345 320

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas. Viac informácií

*Výsledky chudnutia sa môžu líšiť a závisia od metabolizmu každého jedinca

Copyright 2023 It's my life!. Všetky práva vyhradené.