• Doprava zdarma pro objednávky nad 2000 Kč.

Ateroskleróza

Čo je ateroskleróza?

Ateroskleróza je hlavnou príčinou rozvoja kardiovaskulárnych ochorení a v súčasnosti patrí medzi civilizačné choroby. Ide o ochorenie, keď dochádza k ukladaniu aterosklerotických plátov do endotelu tepien, ciev, ale aj renálneho a črevného riečišťa.

Aterosklerotické pláty sú zložené z kryštálikov cholesterolu, zvyškov monocytov, buniek hladkej svaloviny, kolagénu. Na tieto pláty sa ďalej viaže vápnik, čo spôsobuje zníženie pružnosti ciev, dochádza k zúženiu prietoku až k upchatiu tepien a ciev.

Najčastejšie následky

AterosklerózaNajčastejšími následkami aterosklerózy sú ischemická choroba srdca, ischemická cievna mozgová príhoda, ischemická choroba dolných končatín. Veľakrát sa končí smrťou, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich známok ochorenia tepien.

Existuje mnoho rizikových faktorov rozvoja aterosklerózy, niektoré z nich sú neovplyvniteľné, a to predovšetkým dedičnosť, pohlavie, vek. Ďalšou skupinou sú faktory, ktoré sú ovplyvniteľné a medzi najhlavnejšie patria nadváha/obezita, arteriálna hypertenzia, fajčenie, inzulínová rezistencia alebo diabetes mellitus 2. typu, dyslipidémia, nedostatočná pohybová aktivita.

Práve nadváha a obezita sú jeden z faktorov, ktorý má za následok rozvoj mnohých ďalších zdravotných komplikácií, teda aj aterosklerózy. Nedostatok pohybu, vysoká konzumácia alkoholu a zlé stravovacie návyky spôsobujú tvorbu tukového tkaniva v našom tele. Jeden z najrizikovejších je tzv. viscerálny/zažívací tuk, ktorý sa vyskytuje medzi orgánmi v dutine brušnej a môže mať neblahý vplyv na naše zdravie napríklad tým, že spôsobuje stukovatenie pečene, pankreasu, rozvoj diabetes mellitus 2. stupňa. Hrozbou je však aj preto, lebo spôsobuje rozvoj rakoviny, keďže je hormonálne aktívny, a už zmieňovanej aterosklerózy – zažívací tuk sa dostáva ľahko do ciev a ukladá sa v nich.

Ako predchádzať vzniku aterosklerózy?

Najúčinnejšie je predchádzať vzniku a rozvoju choroby už primárnou prevenciou, preto by ste mali dbať na skladbu vášho jedálnička a na pravidelnosť stravovania. Vhodné je zaradiť aspoň nejakú pohybovú aktivitu (napr. 30 min. chôdze denne), nefajčiť, alkohol konzumovať s mierou. Ateroskleróza je ochorenie, ktoré nebolí – neviete o ňom, vo chvíli, keď sa prejaví, je už neskoro.

Významným pomocníkom v boji pred rozvojom obezity, aterosklerózy a ďalších civilizačných ochorení môže byť diétny program It’s my life!. Vďaka vyvolaniu tzv. ketózy dochádza k procesu, keď naše telo čerpá energiu priamo z vlastných tukových zásob, predovšetkým práve z najviac rizikového viscerálneho tuku. Zredukovanie viscerálneho tuku býva veľakrát dosť ťažké, ale s naším diétnym programom a pod odborným dohľadom sa to podarí takmer každému, kto chce urobiť niečo správne pre svoje zdravie a predísť budúcim komplikáciám spôsobených obezitou.

Zdroje:

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/06/03.pdf

ZLATOHLÁVEK, L.Klinická dietologie a výživa. Praha: Current Media. Medicus. 2016. ISBN 978-80-88129-03-5.

STRÁNSKÝ, M., RYŠAVÁ L. Fyziologie a patofyziologie výživy. 2., dopl. vyd. České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, 2014. ISBN 978-80-7394-478-0.

SVAČINA, Š. Klinická dietologie. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2256-6.

Chudnutie s It’s my life

It’s my life je expert na redukciu hmotnosti a výživové poradenstvo.
Dieta It’s my life! funguje na principu ketózy. Díky navýšení příjmu kvalitních bílkovin a tuků a současnému snížení příjmu sacharidů nastává v těle metabolický proces zvaný ketóza. V tomto stavu tělo využívá jako primární zdroj energie vlastní tukovou zásobu. Tělo tak začne spalovat tuky bez jakékoliv fyzické aktivity, přičemž svalová hmota zůstává maximálně zachovaná.
Neustále se snažíme zlepšovat chutě, ale také složení na základě nejnovějších poznatků v oblasti výživy. Díky vyváženému obsahu živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny jsou produkty It’s my life! vhodnou součástí úplné náhrady celodenní stravy pro redukci hmotnosti.

  • Kvalitné vstupné suroviny
  • Uvidíte rýchle úbytky váhy
  • Nebudete hladovať
  • Všimnite si lepšie nálady
  • Zníži sa vaša chuť na sladké
  • Budete chudnúť bezpečne
  • Zníži sa vám cholesterol
  • Zlepší sa vám pleť
Poradíme aj po telefóne, volajte +421 948 345 320

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas. Viac informácií

*Výsledky chudnutia sa môžu líšiť a závisia od metabolizmu každého jedinca

Copyright 2024 It's my life!. Všetky práva vyhradené.